Lausunto luonnos valtioneuvoston asetukseksi päivittäistavarakauppapalveluiden tuesta monipalvelukeskuksina maaseutualueilla annetun valtioneuvoston asetuksen muuttamisesta

Päivittäistavarakauppa ry (PTY) kiittää mahdollisuudesta lausua otsikkoasiassa ja esittää näkemyksinään seuraavaa:

4 § Maaseutualueen määritelmä

Pidämme perusteltuna tuen ulottamista myös kaupungin läheisellä maaseudulla ja maaseudun paikalliskeskuksissa sijaitseviin myymälöihin. Myös näiden maaseutualueiden asukkaiden kannalta olisi tärkeää, että kyläkauppa säilyisi. Kriteeri vähintään 7,5 km etäisyydestä seuraavaan kauppaa rajaa tuen piiristä alueet, joilla kaupungin palvelut ovat kohtuullisesti saavutettavissa.

5 § Avustuksen yleiset edellytykset

Hyväksymme perustelut tuen rajaamisesta päivittäistavaroiden myynniltään korkeintaan 1,3 miljoonan euron kauppoihin, koska tukisumma myymälää kohden halutaan pitää vaikuttavana. Myynniltään yli 1,3 miljoonan ja alle 2,0 miljoonan euron myymälöiden jääminen tuen ulkopuolelle on silti erittäin valitettavaa, sillä ne ovat yhtä oleellisia maaseudun asuttavuudelle ja huoltovarmuudelle kuin hieman pienemmätkin myymälät.

Riittävä tukitaso ja tuen kohdentuminen

Tuen kriteerien tulisi olla tuensaajien ennakoitavissa, eikä niitä pitäisi turhaan muuttaa. Vaikka esimerkiksi vuonna 2025 tuki myymälää kohti jäi alle kymmeneen tuhanteen euroon, se oli kuitenkin erittäin merkittävä liiketulokseen nähden, joka sekin vastaavissa myymälöissä jää tyypillisesti jää alle kymmeneen tuhanteen euroon vuodessa.

Valtioneuvoston tuoreen maaseutupoliittisen selonteon mukaan välttämättömyyspalveluiden saatavuus voidaan turvata mm. ”turvaamalla ja tarkistamalla kyläkauppatuen taso ja laajentamalla sitä tunnistamalla ilmastotavoitteita ja varautumisen tarve.” Esitetty asetusmuutos ei vielä vie kehitystä selonteon viitoittamaan suuntaan, vaan selonteon kirjaus tulisi huomioida valmisteltaessa valtion vuoden 2027 budjettia.

Maaseudun pienten päivittäistavarakaupan myymälöiden toiminnan jatkuminen 2030-luvulla edellyttää, että niiden investointivelkaa ryhdytään kattamaan niille kohdennetulla investointituella, joka huomioi realistisesti tarvittavan tuen määrän ja tuensaajan mahdollisuuden kattaa tuelle määrättävän omarahoitusosuuden.

PTY on esittänyt, että vuoden 2027 valtion budjettiin tehtäisiin varaus maaseudun pienten kauppojen investointituelle:

  • Investointitarve on noin 200 000–300 000 euroa / myymälä.
  • Investointitarpeesta huomattava osa aiheutuu EU:n F-kaasuasetuksen 1.1.2030 voimaan tulevista määräyksistä.
  • Kohtuullinen investointituen omarahoitusosuus olisi esimerkiksi 10 prosenttia.
  • Riittävä varaus valtion budjettiin olisi noin 6–10 miljoonaa euroa vuodessa.
  • Tämä riittää noin 25–40 myymälän kunnostamiseen vuodessa.
  • Vuosina 2027–2030 voitaisiin kunnostaa 100–160 maaseudun pientä myymälää.
  • Tuki olisi kustannustehokas ja sen vaikutus maaseudun asuttavuudelle ja huoltovarmuudelle olisi huomattava.

Kaupan palvelut on käytännössä rajattu maaseudun yritystukien (laki 1325/2022 maaseudun kehittämisen tukemisesta rahoituskaudella 2023–2027) ja yleisten yritystukien (yritystukilaki 758/2021) ulkopuolelle. Esimerkiksi yrityksen kehittämisavustusta myönnetään yritystukilain 5 §:n nojalla ”innovatiivisiin, kasvuun tai kansainvälistymiseen liittyviin kehittämistoimenpiteisiin sekä aineellisiin ja aineettomiin investointeihin”. Pienten kauppojen toimintaa maaseudun ruokahuollosta ja huoltovarmuudesta huolehtimiseksi ei siis pidetä tukikelpoisena yritystoimintana. Itä-Suomen yliopiston v. tekemän kyläkauppatuen vaikutusarvion mukaan kyläkauppatukea saaneiden kyläkauppojen palvelualueilla asui 142 000 ihmistä eli 2,6 prosenttia maan väestöstä (maa- ja metsätalousministeriön julkaisuja 2024:4). Näille ihmisille kyseiset 123 myymälää ovat ratkaisevan tärkeä arjen mahdollistaja normaaliaikoina ja kriisitilanteissa.

Ruotsissa maaseudun pienten päivittäistavarakaupan myymälöiden jatkosta 2030-luvulla on huolehdittu maaseutuohjelmaan liittyvällä rahoituksella. Ne ovat voineet saada kylmälaiteinvestointeihinsa 90 prosentin tuen. Vastaava tuki tarvittaisiin Suomeenkin. (https://jordbruksverket.se/stod/service-och-satsningar-pa-landsbygden/kommersiell-och-offentlig-service).

Kunnioittavasti

Päivittäistavarakauppa ry

Ilkka Nieminen                                         
johtaja                                

Jaa julkaisu