Kauppa ei pelottele hinnan nousulla – vaikutusten arviointi kuuluu hyvään lainsäädäntöön

PTY oikaisee mediassa esillä olleita väitteitä, jotka liittyvät elintarvikemarkkinalain uudistukseen ja sen vaikutuksiin kaupan omien merkkeihin. Viranomaiset jakavat kaupan huolen mahdollisen uudistuksen vaikutuksista kuluttajiin tai tuontiin.

Keskustelussa elintarvikemarkkinalain uudistuksesta on kuultu väitteitä, että kauppa on esittänyt vain skenaarioita pahimmasta mahdollisesta tulevaisuudesta eivätkä sen argumentit pidä paikkaansa. Muun muassa maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah (kd) on sanonut kaupan levittävän asiassa ”disinformaatiota”.

Kauppa ei esitetä perusteettomia kehityskulkuja. Kyse ei ole kaupan yksipuolisesta näkemyksestä, vaan laajasta huolesta sääntelyn oikeudellisista ongelmista ja kilpailupoliittisista vaikutuksista kilpailuun ja kuluttajiin. Ongelmakohdat, joita kauppa on tuonut esiin, ovat myös viranomaisten tunnistamia: näkemyksensä ovat esittäneet muun muassa Kilpailu- ja kuluttajavirasto, oikeusministeriö, työ- ja elinkeinoministeriö, markkinaoikeus, Kuluttajaliitto ja lainsäädännön arviointineuvosto.

Kilpailu- ja kuluttajavirasto on esimerkiksi useissa yhteyksissä todennut, että kaupan omat merkit lisäävät kilpailua ja alentavat kuluttajahintoja. Nyt ehdotettu sääntely toimisi päinvastoin: omia merkkejä koskevat epäselvät rajoitukset voisivat lisätä markkinoille tulon esteitä, vahvistaisivat kansainvälisten brändien neuvotteluvoimaa, supistaisivat valikoimaa ja vähentäisivät hintakilpailua.

–  Huolet mahdollisen lakiuudistuksen vaikutuksista kuluttajiin tai tuontiin eivät ole asioita, joita vain kauppa on nostanut esiin. Ei tarvitse myöskään lukea kuin asiaa koskevien uutisten kommenttiosioita, jotta ymmärtää, kuinka paljon mahdolliset negatiiviset vaikutukset huolettavat kuluttajia. Hyvään lainsäädäntöön kuuluu vaikutusten arviointi – miksi tämän lain kohdalla se halutaan jättää tekemättä, Päivittäistavarakauppa ry:n toimitusjohtaja Tuula Loikkanen ihmettelee.

Huoli elintarvikemarkkinalain vaikutuksista ei ole yksittäisen toimialan retoriikkaa. Se liittyy laajempaan kysymykseen: sääntelyä ollaan laajentamassa ilman, että lainsäädännön toimivuutta ja vaikutuksia on arvioitu kokonaisvaltaisesti.

Huolta lain mahdollisista kuluttajavaikutuksista ei pidä hiljentää perusteettomilla väitteillä hintasignaloinnista. Lain vaikutuksista ruoan hintaan pitää voida käydä avointa keskustelua – mieluiten niin, että pohjana olisivat viranomaisten arvioinnit.

Jaa julkaisu