Keskon Ari Akseli on Päivittäistavarakauppa ry:n uusi puheenjohtaja

Päivittäistavarakauppa ry:n puheenjohtajaksi on valittu Keskon päivittäistavarakaupan toimialajohtaja Ari Akseli. Hän aloitti yhdistyksen puheenjohtajana 20.11.2017 ja toimikausi jatkuu vuoden 2018. Päivittäistavarakauppa ry:n edellinen puheenjohtaja ja hallituksen pitkäaikainen jäsen Jorma Rauhala jäi pois hallituksesta siirryttyään uusiin tehtäviin Kesko Oyj:ssä. Yhdistyksen varapuheenjohtajana jatkaa Lidl Suomi Ky:n toimitusjohtaja Lauri Sipponen.

– Juuri nyt on esillä paljon päivittäistavarakauppaa koskevia ja myös yhteiskunnallisesti tärkeitä aiheita niin julkisessa keskustelussa kuin lainsäädännössä. On tärkeää, että maan hallituksen kärkihanke sääntelyn purkamiseksi etenee. Samoin talouden pitkään odotettua hyvää käännettä on nyt tuettava. Kuluttajien ostovoimaa ja luottamusta on vahvistettava pitkäjänteisellä ja ennustettavalla politiikalla, Päivittäistavarakauppa ry:n puheenjohtaja Ari Akseli painottaa.

Päivittäistavarakauppa ry:n hallitus 2018

Puheenjohtaja: Päivittäistavarakaupan toimialajohtaja Ari Akseli, Kesko Oyj
Varapuheenjohtaja: Toimitusjohtaja Lauri Sipponen, Lidl Suomi Ky

Jäsenet:

Toimitusjohtaja Juha Hellgrén, Wihuri Oy
Kenttäjohtaja Arttu Laine, SOK
Kaupallinen johtaja Jaakko Mäkinen, R-kioski Oy
Johtaja Susanna Ottila, Stockmann Oyj Abp
Toimitusjohtaja Veli-Matti Puutio, Osuuskauppa Arina
Kauppias Markus Ranne, K-kauppiasliitto ry
Toimitusjohtaja Heikki Tynjälä, Minimani Yhtiöt Oy
Toimitusjohtaja Mika Rautiainen, Tokmanni-konserni (Rautiainen aloittaa Tokmannin palveluksessa alkuvuonna 2018.)

Lisätietoja:
Toimitusjohtaja Kari Luoto, Päivittäistavarakauppa ry, puh. 0400 688 708


Päivittäistavarakauppa ry (PTY) on päivittäistavara- ja tavaratalokaupan sekä
Foodservice-tukkukaupan edunvalvoja elinkeino- ja yhteiskuntapoliittisessa päätöksenteossa. Yhdistyksen jäseniä ovat Heinon Tukku Oy, Lidl Suomi Ky, M Itsenäiset kauppiaat Oy, Minimani Yhtiöt Oy, Suomen Palvelutukkurit Oy, R-kioski Oy, Kesko Oyj, Stockmann Oyj Abp, Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta SOK, Tokmanni-konserni, Wihuri Oy sekä K-kauppiasliitto ry.

Jaa julkaisu