Foodservice-tukkukaupan liikevaihto laski helmikuussa 1,4 prosenttia edellisvuodesta

Päivittäistavarakauppa ry:n jäsenyritysten* Foodservice-tukkukaupan liikevaihdon arvoksi kirjattiin helmikuussa 155,5 miljoonaa euroa, mikä oli 1,4 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin.

Vuoden 2017 helmikuussa oli 20 toimituspäivää** eli yksi päivä vähemmän kuin vuoden 2016 helmikuussa. 
Liikevaihto kasvoi tammi-helmikuussa 3,8 prosenttia vuodentakaisesta
Foodservice-tukkukaupan kumulatiivinen liikevaihto tammi-helmikuussa 2017 oli 310,2 miljoonaa euroa, jolloin nousua edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna oli 3,8 prosenttia.
Tammi-helmikuussa 2017 oli yksi toimituspäivä** enemmän kuin vastaavana ajanjaksona vuonna 2016.
Päivittäistavarakauppa ry:n jäsenyritysten kuukausittaisten myyntitietojen tilastointi toteutetaan Tilastokeskuksessa. Jäsenyritykset toimittavat kuukausittaiset tietonsa suoraan Tilastokeskukseen.
Tiedot ilmoitetaan ilman arvonlisäveroa.
*Heinon Tukku Oy, Kespro Oy, Meira Nova Oy, Wihuri Oy Aarnio ja Suomen Palvelutukkurit Oy.
**Toimituspäiviin luetaan kalenterikuukauden arkipäivät (maanantai-perjantai) pl. arkipyhät. 
Helmikuussa ei ollut arkipyhiä.
Lisätietoja: 
PTY, toimitusjohtaja Kari Luoto, p. 0400 688 708
Tilastokeskus, aktuaari Seija Karttunen p. 029 551 2741
Tammikuusta 2017 lähtien Foodservice-tukkukaupan myyntiluvuissa on mukana myös Suomen Palvelutukkurit Oy:n myynti. Liikevaihdon arvon aikasarjassa on tästä johtuen aikasarjakatkos vuosien 2016 ja 2017 välillä. Vuosimuutoksissa aikasarjakatkosta ei ole vaan muutos on huomioitu vuoden 2017 vertailutiedoissa.
Jaa julkaisu