In English | Palaute
-
Hae
     
 

Ilotulitteiden ostaminen edellyttää lain muutoksen myötä aina 18 vuoden ikää

Tiedote 28.12.2009

Ilotulitteiden myyntiä ja käyttöä koskeva sääntely on muuttunut. Vaarallisten kemikaalien ja räjähteiden turvallisuudesta annetun lain muutokset astuivat voimaan 16.12.2009. Lain muutoksia tarkennettiin 17.12.2009 annetulla räjähdeasetuksen muutoksella.

Uuden sääntelyn mukaan ilotulitteiden ampumisen saa aloittaa uudenvuodenaattona aikaisintaan klo 18 ja sen tulee päättyä klo 2 yöllä. Lisäksi kaikkien ilotulitteiden hankintaan ja käyttöön vaaditaan 18 vuoden ikä. Suojalasien käyttö on uuden lain myötä pakollista.

Lakimuutos tuli voimaan välittömästi ilman siirtymäaikaa. Vuodenvaihteessa 2009-2010 myytävissä ilotulitteissa saattaa vielä olla vanha ikärajamerkintä. Ilotulitteiden ostaminen edellyttää kuitenkin aina lain mukaista 18 vuoden ikärajaa. Ikäraja koskee kaikkia ilotulitteita, myös papatteja ja tähtisadetikkuja.

Ilotulitteiden huolellinen ja ohjeiden mukainen käyttö on erittäin tärkeää. Niiden käyttämisessä on noudatettava varovaisuutta sekä otettava huomioon lähistöllä olevat ihmiset ja lemmikit.

Lisätietoja:
Johtaja Ilkka Nieminen, Päivittäistavarakauppa ry, p. 0500 422 216

Liitteet:

Laki vaarallisten kemikaalien ja räjähteiden käsittelyn turvallisuudesta annetun lain muuttamisesta (1030/2009)

Valtioneuvoston asetus räjähdeasetuksen muuttamisesta

Turvatekniikan keskuksen tiedotteet aiheesta:

Uudet säädökset rajoittavat ilotulitteiden käyttöä jo tulevassa vuodenvaihteessa

Papattien ja tähtisadetikkujen ikärajat

   

Eteläranta 10, 5. krs | 00130 HELSINKI | Puh. (09) 172 860 | Fax (09) 1728 6120 | Sähköposti: etunimi.sukunimi@pty.fi