In English | Palaute
-
Hae
     
 

Päivittäistavarakauppa ry:n jäsenyritysten vähittäismyynti kasvoi helmikuussa 14,3 %, kumulatiivinen kehitys tammi-helmikuussa oli +11,3 %

Myyntitiedote
24.4.2008

Julkaisuvapaa heti

Päivittäistavarakauppa ry:n jäsenyritysten päivittäistavaroiden vähittäismyynnin arvo helmikuussa oli 997,4 milj. euroa ja myynnin arvo kasvoi 14,3 % edellisvuodesta.

Helmikuussa arkimyyntipäiviä oli 25 kpl eli yksi enemmän kuin edellisvuonna johtuen perjantaiksi osuneesta karkauspäivästä. Perjantai on päivittäistavarakaupalle merkittävä kauppapäivä. Sen vaikutus on noin 5 %-yksikköä.

Enintään 400 m² päivittäistavaramyymälät saivat olla kuluvan vuoden helmikuussa auki neljä sunnuntaita, mikä on saman verran kuin vuonna 2007.

Tammi-helmikuun kumulatiivinen myynti oli 1.964,3 milj. euroa ja myynnin arvo kasvoi edellisestä vuodesta 11,3 %.

Tilastokeskuksen mukaan elintarvikkeiden ja alkoholittomien juomien hinnat nousivat vuoden 2008 helmikuussa 5,8 % verrattuna vuoden 2007 helmikuuhun.

Lisätietoja: toimitusjohtaja Osmo Laine, gsm 0500 448 986

*) Päivittäistavarakauppa ry:n uudet jäsenyritykset (M Itsenäiset Kauppiaat Oy,Tokmanni-konserni, Minimani-yhtiöt) mukana vähittäismyynnin tilastoinnissa.

Liitteet: Vähittäiskauppa helmikuu ja tammi-helmikuu

   

Eteläranta 10, 5. krs | 00130 HELSINKI | Puh. (09) 172 860 | Fax (09) 1728 6120 | Sähköposti: etunimi.sukunimi@pty.fi