In English | Palaute
-
Hae
     
 

Kuluttajille parempaa tietoa pakkausmerkinnöistä

Eviran tutkimus osoitti, että osa suomalaisista ei osaa lukea pakkauksista tarvittavaa tietoa. Kuluttajien pakkausmerkintätietoisuuden puutteisiin on suhtauduttava vakavasti.
- Kuluttajan on saatava tietää voidakseen valita. Pakkausmerkinnät ovat tässä tärkeä kanava. On tärkeää, että Evira tuo esille pakkausmerkintöjen tärkeyttä Pakkausmerkinnät valokeilassa - kampanjallaan. Kauppa tukee kampanjaa. Samalla lisätään kuluttajien tietoisuutta pakkausmerkinnöistä, toteaa PTY:n toimitusjohtaja Osmo Laine.

Evira on kiinnittänyt huomiota myös joidenkin lihavalmisteiden tuotenimien sekavaan käyttöön. Lain mukaan elintarvikkeen nimi ei saa johtaa harhaan esimerkiksi ominaisuuksien tai koostumuksen suhteen.

Kaupat ja elintarviketeollisuus ovat sitoutuneet vuonna 2007 hyväksyttyyn Eviran suositukseen lihavalmisteiden nimistä. Suositus valmisteltiin Eviran, Elintarviketeollisuusliiton ja Päivittäistavarakauppa ry:n yhteistyönä. Sen tarkoituksena on selkiyttää käytäntöä kypsennettyjen lihavalmisteiden nimissä.
- Kuluttajat tekevät usein ostopäätöksen pelkästään tuotteen nimen perusteella, joten nimen on kerrottava sisällöstä. Nimien pitikin olla uuden suosituksen mukaisia vuoden 2008 loppuun mennessä. Puutteisiin on tartuttava välittömästi, korostaa Laine.

Lisätietoja:

toimitusjohtaja Osmo Laine p. 0500 448 986
elintarvikeasiantuntija Anna Salminen p. 040 562 89 69

Suositus lihavalmisteiden nimistä: http://www.palvelu.fi/evi/files/72_653_368.pdf

   

Eteläranta 10, 5. krs | 00130 HELSINKI | Puh. (09) 172 860 | Fax (09) 1728 6120 | Sähköposti: etunimi.sukunimi@pty.fi