Alkoholipolitiikalle uutta sisältöä
TIEDOTE
31.7.2007
Elokuun alussa käytävissä vuotta 2008 koskevissa budjettineuvotteluissa päätetään myös alkoholiveron tarkistuksista. Kesän poliittisissa paneeleissa hallituspuolueet ja opposition edustajat ovat olleet yksimielisiä siitä, että alkoholin aiheuttamien haittojen vähentämiseksi on syytä korottaa tuntuvasti erityisesti väkevien viinojen verotusta.
Alkoholipolitiikka verotulojen maksimoimiseksi
Suomalaista alkoholipolitiikkaa on ohjannut tavoite turvata valtion maksimaaliset tuotot alkoholiveron kertymästä ja valtion myynti- ja valmistusmonopolien tuloksista. Huoli alkoholiverotulojen säilyttämisestä ja Koskenkorva-viinan myynnin kehityksestä johti väkeviä alkoholijuomia koskevan verotason liian suureen alentamiseen vuonna 2004 Viron matkustajatuonnin vapautuessa. Oluen verotusta alennettiin aivan liian vähän, mutta valtiovalta luotti sosiaali- ja terveysministeriön vuonna 2002 tieten tahtoen vapauttaman oluen hintakilpailun torjuvan matkustajatuonnin. Päivittäistavarakaupan ja panimoiden oluen hintakilpailu estikin matkustajatuonnin kasvun Virosta, mutta kiitosta ei ole kaupalle tullut vaan hurskastelevia moitteita.
Tuottavuus ja yrittäjyys
Pääministeri Matti Vanhasen uusi porvarihallitus haluaa hallitusohjelmassaan edistää tuottavuutta ja yrittäjyyttä. Hallituksen tulisikin selvittää kansantaloudellisesti, onko alkoholimonopoli paras keino edes valtion maksimaalisten verotuottojen turvaamiseksi taikka välttämätöntä alkoholihaittojen torjumiseksi, kuten Suomen monopolipoikkeusta perustellaan EU:n komissiolle. Alkon ja Altian puolustaminen ja tukeminen on tosiasiassa lamauttanut rakentavan ja asiallisen alkoholipoliittisen keskustelun. Se syö porvarihallituksen uskottavuutta kilpailu- ja yrittäjäpolitiikassa, koska perustuslain suojaama elinkeinovapaus ohitetaan aivan liian heppoisesti.
Valistuksella on vaikutusta, jos se on uskottavaa
Alkoholitutkijat ja -poliitikot laskevat kilvan alkoholin haittavaikutuksia tuottamatta keskusteluun yhtään rakentavaa ajatusta. Alkoholivalistus torjutaan alkuunsa huomaamatta ollenkaan, että terveydestä on tullut elintarvikealalla keskeinen tuotekehitystä ja kuluttajien käyttäytymistä ohjaava tekijä. Hallitukselta kaivataan tässä tilanteessa uskottavaa ja rehellistä arvokeskustelijaa, joka osaa suhteuttaa alkoholipolitiikan yhteiskunnalliset syyt ja seuraukset.
Pääministeri Matti Vanhanen torjui edellisen hallituksen aikana keskustelun avaamisen alkoholijuomien saatavuuden parantamisesta ja kansalaisten yhdenvertaisuuden turvaamisesta asuinpaikasta riippumatta toteamalla, ettei saatavuutta voi lisätä samaan aikaan alkoholiverojen alennuksen kanssa. Kun hallitus nyt kaavailee väkevien viinojen veron korottamista, sen tulisi samalla laskea, kuinka paljon viinin verotusta tulisi nostaa, jotta sen myynti voitaisiin sallia päivittäistavarakaupoissa yhdessä elintarvikkeiden kanssa, joiden kanssa viini muissakin EU-maissa nautitaan.