In English | Palaute
-
Hae
     
 

Elintarvikkeiden arvonlisäveron alennus menee kuluttajahintoihin eikä kaupan katteeseen

TIEDOTE
2.2.2007


Eduskuntapuolueiden puheenjohtajien vaalitentissä torstaina 1.2.2007 SDP:n puheenjohtaja Eero Heinäluoma vastusti ruuan arvonlisäveron alentamista perustellen kantaansa, ettei alentaminen hyödytä ketään, koska alennuksesta iso osa menee kaupan katteeseen. Päivittäistavarakaupan mielestä väite on väärä ja hämmentävä, koska valtiovarainministerin tulisi tuntea elintarvikkeiden hintakehitys ja siihen johtaneet tekijät. Onkin ilmeisesti syytä kerrata ne lyhyesti.


Elintarvikkeiden kotimarkkinat vapautuivat Suomen EU-jäsenyyden yhteydessä vuoden 1995 alusta. Päivittäistavarakauppa laski hyvin nopeasti elintarvikkeiden kuluttajahinnat noin 11 %:lla EU-markkinoiden hintavaikutuksia vastaavasti. Myös euroon siirtymisestä päivittäistavarakauppa selvisi puhtain paperein.

EU-jäsenyyden jälkeen elintarvikkeiden hintakehitys on ollut muuta inflaatiota merkittävästi alhaisempi. Tilastokeskuksen liitteenä olevan kalvoesityksen mukaan elintarvikkeiden nimelliset hinnat ovat nousseet vuodesta 1994 5 %-yksikköä, mutta elintarvikkeiden reaaliset hinnat ovat laskeneet noin 10 %-yksikköä. Samaan aikaan kuluttajahintaindeksin kasvu on ollut noin 17 %-yksikköä ja ansiotasoindeksin kasvu lähes 55 %-yksikköä. Viime vuoden osalta elintarvikkeiden hintojen nousu oli 1,3 %.

Hidas hintakehitys osoittaa, että suomalaisessa kaupassa ja koko elintarvikeketjussa vallitsee kova hintakilpailu. Vaikka elintarvikkeiden hinnat ovat kasvaneet kustannuksia hitaammin, on kauppa pystynyt työllistämään aikaisempaa enemmän ja tekemään yrityksinä kohtuullista tulosta. Tämä on ollut mahdollista koko elintarvikkeiden toimitusketjun tuottavuuden kasvun ansiosta.

Elintarvikkeiden arvonlisäveron alentamisella puolueet lunastavat EU-jäsenyyden puolesta äänestäneille antamaansa lupausta halvoista elintarvikkeista. Suomen elintarvikkeiden hintaero esimerkiksi Saksaan verrattuna on juuri arvonlisäveron eron suuruinen.

Elintarvikkeiden arvonlisäveron alennus muuttaa välittömästi kassajärjestelmien hintatietoja ja kilpailu huolehtii siitä, että kuluttaja saa elintarvikkeiden arvonlisäveron alentamisesta koituvan edun täysimääräisenä elintarvikkeiden alentuneina hintoina.


Elintarvikkeiden kuluttajahintakehitys 06.ppt


Lisätietoja

Toimitusjohtaja Osmo Laine, Päivittäistavarakauppa ry,
puhelin (09) 1728 6111 tai 0500 448 986







   

Eteläranta 10 | 00130 HELSINKI | Puh. (09) 172 860 | Fax (09) 1728 6120 | Sähköposti: etunimi.sukunimi@pty.fi