In English | Palaute
-
Hae
     
 

Kari Luoto Päivittäistavarakauppa ry:n uudeksi toimitusjohtajaksi

23.1.2012
Tiedote

Päivittäistavarakauppa ry:n (PTY) uudeksi toimitusjohtajaksi on valittu eMBA Kari Luoto, 43. Hän aloittaa PTY:n palveluksessa toukokuussa ja toimitusjohtajan tehtävässä 1.6.2012. PTY:n nykyinen toimitusjohtaja Osmo Laine jää eläkkeelle 65-vuotiaana johdettuaan PTY:tä 20 vuoden ajan.

Kari Luoto on tehnyt pitkän uran Suomen Lähikauppa Oy:n ja sitä ennen Tradeka Oy:n palveluksessa. Viimeisimpänä hän toimi Suomen Lähikauppa Oy:ssä markkinointijohtajana ja johtoryhmän jäsenenä.

- Kari Luodon vahva viestintä- ja markkinointiosaaminen sekä hänen päivittäistavarakaupan tuntemuksensa nostivat hänet ykköseksi tehtävästä kiinnostuneiden ammattilaisten kovatasoisesta joukosta, kertoo PTY:n hallituksen puheenjohtaja Taavi Heikkilä.

Päivittäistavarakauppa ry on alan edunvalvoja elinkeino- ja yhteiskuntapoliittisessa päätöksenteossa. Sen jäsenyritykset ovat Heinon Tukku Oy, Lidl Suomi Ky, Minimani, M Itsenäiset Kauppiaat Oy, Rautakirja Oy, Ruokakesko Oy, Stockmann Oyj Abj, Suomen Lähikauppa Oy, Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta SOK, Tokmanni-konserni ja Wihuri Oy.

Lisätietoja:

puheenjohtaja Taavi Heikkilä
Päivittäistavarakauppa ry
p. 050 68037, taavi.heikkila (a) sok.fi

   

Eteläranta 10, 5. krs | 00130 HELSINKI | Puh. (09) 172 860 | Fax (09) 1728 6120 | Sähköposti: etunimi.sukunimi@pty.fi