TIEDOTE
26.6.2007
Julkaisuvapaa heti
Maaseudun haja-asutusalueiden alle 400 m2 kyläkauppojen lukumäärä väheni vuonna 2006 48 myymälällä ja oli vuoden 2006 lopussa ACNielsenin myymälärekisterin mukaan 563 kpl myymälöiden lukumäärän vähennys oli 7,8 %. Kyläkauppojen päivittäistavaroiden kokonaismyynti vuonna 2006 oli 258,7 M€ eli myynnin vähennys oli vain -2,2 %.
Kyläkauppojen myymäläkohtaisen myynnin kasvu kertoo, että kauppa- ja teollisuusministeriön vuosille 2004 - 2006 myöntämä kyläkaupan 3,8 M€ investointituki on tuottamassa tulosta. Investointituki yhdessä maa- ja metsätalousministeriön kyläkauppojen liikeideoiden tarkistusta koskeneen "Elinvoimaa kylille -hankkeen kanssa on selvästi tehostanut elinkelpoisten kyläkauppojen toimintaa ja elinmahdollisuuksia.
Kauppa pitää erinomaisen tärkeänä asiana kyläkauppaverkoston säilymisen kannalta, että kauppa- ja teollisuusministeriö jakaa vuosina 2008 - 2011 investointitukea yhteensä 3,0 M€. Investointituen jakaminen pidemmälle aikavälille antaa kyläkauppiaalle mahdollisuuden suunnitella ja jaksottaa investointinsa, josta kauppiaan oma osuus on vähintään 60 % aikaisempaa pidemmälle ajalle.
Päivittäistavarakauppa ry neuvottelee myös maa- ja metsätalousministeriön kanssa EU-rahoitukseen perustuvan Elinvoimaa kylille -hankkeen ja sen sisältämän kyläkaupan ja kylien välisen yhteistyön kehittämisen jatkamisesta
Päivittäistavarakauppa ry on neuvotellut myös Pirkanmaan aikuisopiston kanssa kyläkauppiaskoulutuksen aloittamisesta vuoden 2008 alusta. Tällä turvattaisiin kyläkauppiasyrittäjien riittäminen sukupolvenvaihdostilanteissa.
Kyläkauppiaiden tärkein toive on saada reseptivapaat lääkkeet myyntiinsä. Tällä tavoin he pystyisivät parhaiten palvelemaan vanhenevaa asiakaskuntaansa.
Kesäsuomalaisten ostamisista riippuu myös pystykö kyläkauppa kesälomakauden myynnillään tarjoamaan kauppapalvelut harveneville asiakkailleen seuraavan talven yli.
Lisätietoja: toimitusjohtaja Osmo Laine 0500-448986
Liite: Kyläkaupat ja niiden myynnit maakunnittain vuonna 2006
Liitekuvat: